Jak przygotowujemy się do rezonansu magnetycznego i czy badanie może mieć wpływ na nasze zdrowie?
2

A A A

Największą zaletą badania metodą rezonansu magnetycznego jest jego wysoka skuteczność i duże możliwości diagnostyczne. Co do wad to jest zaledwie kilka rzeczy, które mogą wpływać nieco na komfort pacjenta.

Jak wygląda badanie?

Jak przygotowujemy się do rezonansu magnetycznego i czy badanie może mieć wpływ na nasze zdrowie?

Rezonans magnetyczny, fot. Muffet via Compfight cc

Każdy pacjent chce wiedzieć jak przebiegają wszystkie badania, aby zmniejszyć swój poziom stresu, a także po to, aby dobrze się do nich zawsze przygotować. W przypadku badania rezonansem magnetycznym nie trzeba się niczego obawiać. Po pierwsze jest absolutnie bezbolesne, po drugie nie trzeba się do niego rozbierać, a po trzecie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jedyne co pacjent musi, to przyjść na badanie na czczo (bądź nie jeść dwie godziny przed) i z opróżnionym pęcherzem.

Przed „wjazdem” do komory aparatury pacjent musi zdać wszelkie metalowe przedmioty oraz zdjąć biżuterię. Kobiety nie powinny również wykonywać mocnego makijażu. Musimy także przed badaniem poinformować o wszystkich metalowych przedmiotach w naszym ciele – wkładki domaciczne z fragmentami metalu, rozruszniki serca, protezy, płytki itp. Metalowe części mogą spowodować nieprawidłowy odczyt w badaniu i doprowadzić do zafałszowania wyników.

Odczucia w trakcie badania

Samo badanie nie powinno być uciążliwe dla pacjenta, chyba, że cierpi na klaustrofobię. Zamknięcie w ciasnym, małym pomieszczeniu może wywołać reakcję paniki i trudność z przetrzymaniem całego badania, podczas którego nie wolno się ruszać. Dodatkowo dla wielu osób, dużym dyskomfortem może być hałas, gdyż podczas niego wydobywa się przykry i drażniący dźwięk z komory rezonansowej. Prywatne kliniki i lecznice często dają swoim klientom zatyczki do uszu, aby obniżyć ich dyskomfort w trakcie badania.

Czy w trakcie badania może się coś stać?

Wielu pacjentów zadaje jedno i to samo pytanie: czy badanie rezonansem magnetycznym może mieć wpływ na nasze zdrowie oraz czy w czasie badania może stać się coś złego? Spieszymy uspokoić, iż jest to w pełni bezpieczne badanie, po którym nie notuje się żadnych negatywnych objawów. Dodatkowo rezonans magnetyczny wyposażony jest w system monitoringu, który sprawia, że pacjent może komunikować się z lekarzem prowadzącym i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości prosić o przerwanie badania.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*