Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa?
radiologia-8

A A A

Na forach internetowych pojawia się wiele pytań: co jest lepsze, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa? Rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest możliwe, gdyż każdy przypadek winien być omawiany indywidualnie. Niekiedy tomografia komputerowa okazuje się wystarczająca, a jej wyniki są jednoznacznie interpretowalne. Innym razem to rezonans magnetyczny jest rozwiązaniem optymalnym.

Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa, fot. EMSL via Compfight cc

Co to jest tomografia komputerowa i do czego służy?

Badanie tomografem komputerowym służy ocenie struktur anatomicznych człowieka oraz umożliwia weryfikowanie wszelkich nieprawidłowości pracy organizmu. Tomografia stanowi badanie obrazowe i jest wykonywana rutynowo w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia. Czas trwania badania waha się zazwyczaj pomiędzy kilkoma a kilkunastoma minutami, a szacunkowa cena jego przeprowadzenia nie przekracza więcej niż 900 złotych.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego nie jest badaniem rutynowym. Grupami pacjentów dedykowanych są:

 • naczyniowcy
 • osoby ze schorzeniami natury neurologicznej
 • osoby z podejrzeniem nowotworów lub przerzutów

Rezonans magnetyczny wykorzystuje działanie fal radiowych na protony i rejestruje wszelkie zjawiska energetyczne wywołane ich transmisją. Badanie rezonansem magnetycznym może być przeprowadzone jedynie przez doświadczonego lekarza-radiologa, który jest w stanie kontrolować sekwencje naddawanych impulsów i prawidłowo odczytywać informacje przekazywane przez obraz. Długość badania uzależniona jest od badanego obszaru- z reguły nie przekracza jednak półtorej godziny. Koszt przeprowadzenia badania waha się w granicach 900-1200 złotych.

Co jest lepszym wyborem?

Każdy jest w stanie zdefiniować dwie istotne różnice pomiędzy badaniem tomografem komputerowym a badaniem metodą obrazowania rezonansem magnetycznym. Należą do nich: cena oraz czas trwania. Badanie tomografem komputerowym jest tańsze i krótsze. Ponadto w tomografii komputerowej wykorzystywane są szkodliwe promienie rentgenowskie, które mogą okazać się groźne zarówno dla młodego człowieka, jak i osoby dojrzałej.

Rezonans magnetyczny daje o wiele czytelniejsze wyniki. Jest poza tym dokładniejszy i może doprowadzić do wykrycia w organizmie nawet wczesnych zmian nowotworowych. Sam sposób przeprowadzenia badania rezonansowego może budzić pewne obawy. Pacjent pozostaje bowiem przez dłuższy czas w zamknięciu i nie może się ruszać. Osoby, cierpiące na klaustrofobię, z całą pewnością nie będą zachwycone tą informacją.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa? D.Jezierska

  Mam zapytanie.Ile kosztuje prywatnie wykonanie badania – rezonans magnetyczny calej jamy brzusznej .
  Oczywiscie chodzi mi o cene orlentacyjna ,
  Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam.
  Danuta Jezierska

  Odpowiedz